Drugie spotkanie robocze w 2016 r.

asd1DKSBdorroPrzed nami 24. Międzynarodowa Konferencja. Przypominamy, że jej gospodarzem i głównym organizatorem będzie: DKSB LV Sachsen, zaś współorganizatorami: Dobrovolnické Centrum v Ústí nad Labem i jeleniogórski Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Spotkanie odbyło się 24 lutego 2016 r., w Görlitz, dokładnie w Deusscher Kindeschutzbund E.V. Ortsverband Görlitz działającego oficjalnie od 1998. Stanowiło też okazję do zapoznania się z obiektem i działalnością tej terenowej placówki DKSB LV Sachsen, zaprezentowanej przez jej szefową i jeszcze dwójkę jej etatowych pracowników. Dowiedzieliśmy się o celach, misji i sposobach realizacji zadań przez tą placówkę – jak funkcjonuje organizacja, w tym też współpraca z podmiotami zajmującymi się dzieckiem i rodziną po stronie polskiej – w Zgorzelcu.

Exif_JPEG_422Exif_JPEG_422

Nas szczególnie zainteresowała działalność klubiku dla matek z dziećmi poniżej wieku przedszkolnego. Spotykają się tu pod fachowym okiem instruktorki, by uczyć się rozwijać aktywność dziecka i wspólnie bezkonfliktowo bawić. Dodatkowo rodzice tych maleńkich dzieci poznają samą placówkę i oferowany przesz nią pełny wachlarz usług dla dzieci i rodziny, a dzieci oswajają się z otoczeniem i tym chętniej później korzystają z wszystkich możliwości, jakie oferuje ta placówka.

Exif_JPEG_422 Exif_JPEG_422

Zasadnicze spotkanie rozpoczęliśmy nawiązaniem do 23. Konferencji, której gospodarzem było Dobrovolnické Centrum v Ústí nad Labem. Wyrażono uznanie dla jej organizacji i głównego organizatora, też dla polskiej delegacji, która brała w niej udział, a szczególnie za aktywność w czasie dyskusji w grupach roboczych.

Exif_JPEG_422 Exif_JPEG_422

Przechodząc do planowanego harmonogramu 24. Międzynarodowej Konferencji zdecydowano wstępnie, że odbędzie się ona 5 listopada 2016 r. w Dreźnie; że jej zasadniczym tematem będzie: Praca z uchodźcami – dziećmi i młodzieżą oraz ich rodzinami, w Saksonii, regionie Ústí nad Labem i województwie dolnośląskim; że w foyer Konferencji znajdą się plansze naszych trzech krajów prezentujące liczby i interesujące fakty związane z sytuacja uchodźców; że Konferencję rozpocznie merytoryczny, teoretyczny na wysokim poziomie naukowym, z uwzględnieniem aspektów psychologicznych, wykład omawiający obawy uchodźców ich przeżycia w drodze do kraju docelowego, obawy środowisk, w których się oni pojawiają (mają pojawić); algorytm postępowania z uchodźcami i ich otoczeniem; że uwzględnione w nim zostaną motywacje emigrantów, co sobą stanowią i co reprezentują, a także co mogą wnieść do życie kraju docelowego w sensie demograficznym i gospodarczym oraz jakie mają szansę na prawidłową asymilację i integrację.

Exif_JPEG_422 Exif_JPEG_422

Swego rodzaju uzupełnieniem powyższego wykładu mają być wystąpienia przedstawicieli każdego z trzech krajów – organizatora Konferencji. W swoich prezentacjach, nie zapominając, że naszym podstawowym podmiotem działania jest rodzina z dzieckiem/dziećmi, winniśmy przedstawić praktyczne aspekty spraw uchodźców występujące w danym kraju/regionie; dlaczego boimy się ludzi innych kultur; czego boją się oni; na ile jesteśmy – potrafimy być, tolerancyjni, czy jesteśmy w sanie wczuć się w ich sytuację; jaka szansa na integracje jest w naszych poszczególnych krajach – wymiana doświadczeń jak i czy może się ona udać. Można się tu posłużyć doświadczeniem organizacji, które, na co dzień zajmują się uchodźcami, też zaprezentować rodzinę uchodźców, która borykają się, czy też borykała z integracją.

Exif_JPEG_422

W godzinach popołudniowych przewidujemy pracę w dwóch grupach roboczych. Pierwsza z nich miałaby przedyskutować sprawę zmniejszania obaw uchodźców i grup ich nowego społecznego funkcjonowania w zastanym środowisku oraz przeciwdziałanie przez odpowiednich fachowców negatywnym zjawiskom związanym z procesem integracji i wskazanie na to jak się pracuje z ludźmi po traumatycznych przejściach; zaś druga grupa spróbuje udzielić odpowiedzi na tytanie, co nasze organizacje są w stanie zrobić/robią, by zmniejszyć obawy uchodźców i ludzi kraju ich goszczącego. Wskazane tu jest by strona Polska wyjaśniła rodowód obaw przed uchodźcami – na ile jest to zjawisko kulturowe, trwałe, a na ile ideologiczne związane z aktualną partią polityczną tworzącą rząd w naszym Kraju.

Exif_JPEG_422

Ustalono, że podczas następnego spotkania roboczego, które planowane jest 26 maja 2016 r. w Dreźnie, zaprezentowany zostanie projekt planu Konferencji i sposób jej sfinansowania (wstępnie ustalono opłatę konferencyjną od uczestnika z Czech i Polski w wysokości 10 Euro – poszukujemy sponsora); że będzie ono też okazją do zwiedzenia miejsca, w którym odbywać się będzie Konferencja. Ostatnie spotkanie robocze zamykające cały cykl przygotowania 24. Konferencji odbędzie się 7 września 2016 r. wLöbau; że zapraszamy na konferencję wysokich przedstawicieli władz administracyjnych i określonych parlamentarzystów zajmujących się problemami uchodźców i stosunkami z naszymi trzema Krajami; i że jej uczestnikami będą członkowie naszych organizacji, ale te innych podmiotów, które zainteresowane są, czy też zajmują się na co dzień uchodźcami.

 

 

 

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>