Echa wpisu

asd1 Zaprezentowane na Jelonce.com 23 lutego 2016 r. Stanowisko TKOPD w sprawie łączenia MDK z MOS-em wywołało szereg komentarzy. Te dotyczące naszego Komitetu cytujemy poniżej:

- Jak się pisze artykuł i używa skrótów w tym wypadku TKOPD trzeba go wyjaśnić czytelnikom.

- Unia Europejska już żyje tym problemem, a sprawę połączenia MDK z MOS Pan Tusk ma poruszyć na najbliższym posiedzeniu Rady Europy.

- Słuszna uwaga. Skrót mało „obyty”. Najprawdopodobniej są dwa powody braku wyjaśnienia – piszącemu artykuł sie nie chciało rozwijać długiej nazwy TKOPD – sam nie wie. Apel! Ktokolwiek wie jak rozszyfrować o kim pisze pisząca i czyje stanowisko przedstawia. To Kolejna Odpowiedz Prostego Dziennikarza?

- Pic na wodę!!! I zadupie!!!!!!!!!!!!!!!

- Będzie baba krzyczeć na całą Polskę, a nawet Unię. Ale będzie głośno, Unia już się boi.

Wśród powyższych wpisów znajdują się i takie, które wskazują na niewystarczającą znajomość tego z… czym się je KOPD i TKOPD – co to za podmioty i czym się zajmują, więc poniżej prezentujemy garść niezbędnych informacji.    

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 10 grudnia 1948 r. przyjęło Deklarację Praw Człowieka. Był to pierwszy dokument zawierający listę praw i podstawowych wolności dla wszystkich ludzi, więc i dzieci. Prawa te obowiązują wszystkich ludzi bez względu, na pochodzenie, narodowość, rasę, płeć, kolor skóry, wyznawaną religię (też bezreligijność), status materialny, czy preferencje seksualne.

Pomysł stworzenia konwencji praw dziecka pojawił się już w 1959 r. w postaci deklaracji praw dziecka. Był swego rodzaju apelem o stworzenie tego typu konwencji. Wypłynął z Polski. W tego wyniku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło w 1989 r. specjalny dokument, który opisuje prawa wszystkich dzieci żyjących na Ziemi – Konwencję o Prawach Dziecka. Polska ratyfikowała Konwencję w 1991 r.

Konieczność ochrony praw dziecka w Polsce dostrzegła już ponad 35 lat temu dr Maria Łopatkowa, która w 1981 roku założyła pierwszą w Polsce organizację poświęconą działalności na rzecz dzieci: Komitet Ochrony Praw Dziecka (KOPD). Był wtedy pierwszą tego typu organizacją w Europie Wschodniej. Dziś działa nadal i ma 22 swoje struktury terenowe (TKOPD), które niosą bezpłatną i profesjonalną pomoc pokrzywdzonym dzieciom oraz ich rodzinom, a także współpracują z instytucjami publicznymi i innymi organizacjami pozarządowymi, wnosząc swój wkład w kształtowanie praw dziecka w Polsce.

Jednym z nich jest jeleniogórski Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka (TKOPD), który w 2013 r. obchodził uroczyście jubileusz 25 lat swego istnienia.

Komitet Ochrony Praw Dziecka jest organizacją pozarządową. Jego działalność jest apolityczna i ma charakter służby społecznej, chroniącej dziecko przed krzywdą i naruszaniem jego podstawowych praw i interesów.

Misją KOPD jest ochrona praw i interesów dziecka, a głównym celem pomoc dziecku krzywdzonemu i jego rodzinie. Jego oferta adresowana jest do rodzin i w szerokim zakresie do dzieci – ofiar przemocy emocjonalnej, fizycznej i seksualnej oraz zaniedbań i niewłaściwej opieki.

Dla realizacji ochrony dziecka, jego praw i interesów Komitet podejmuje wiele działań. Nasz – jeleniogórski Terenowy Komitet, realizuje następujące:

  1. prowadzi działalność interwencyjną, kontrolną i profilaktyczną oraz edukacyjno- szkoleniową;
  2. upowszechnia znajomość praw dziecka, ujawnia ich naruszanie w życiu rodzinnym i społecznym;
  3. podejmuje inicjatywy i działania na rzecz doskonalenia systemu ochrony praw dziecka;
  4. broni praw indywidualnych i zbiorowych dziecka, dba o prawidłowe stosowanie wobec dziecka przepisów prawa;
  5. inicjuje i rozwija specjalistyczne formy pomocy rodzinie, w tym prowadzi mediacje rodzinne.
  6. podejmuje działania na rzecz ochrony praw dzieci niepełnosprawnych;
  7. podejmuje wszelkie inne działania zmierzające do ochrony interesów dziecka, w tym m.in. działania z zakresu profilaktyki uzależnień i przeciwdziałania przemocy.

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>