24 Konferencja – Drezno 22.10.16 r. Cd.

bez-tytulu5 bez-tytulu8 Tekst przekazany do materiałów pokonferencyjnych.

Model Integracji Imigrantów

Miasto przygotowało konkretny model, który ma pomóc w integracji obecnych i przyszłych imigrantów, oraz uchodźców, z mieszkańcami.

Na model ten składa się: Forum Integracji i Migracji, Grupa Zarządzająca oraz Rada Imigrantów.

Model został przedstawiony mieszkańcom – z nimi szeroko skonsultowany – spotkania, debaty i czaty internetowe. Miasto poinformowało mieszkańców, dlaczego chce być dla imigrantów i uchodźców dobrym i przyjaznym gospodarzem, dlaczego są oni dla miasta ważni, co wniosą do naszego życia, i jak ten proces integracji będzie konkretnie wyglądał – przebiegał w praktyce.

Model integracji udostępniono na stronie do wglądu i konsultacji. Po konsultacjach i poprawkach, Model ten, jako oficjalny dokument, został przedłożony radzie miasta pod głosowanie i przegłosowany – stał się już nie tylko dokumentem na papierze, ale oficjalnie wdrażaną polityką.

Dokument ten został zredagowany wspólnie, po rocznej pracy, przez Miasto, Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek oraz Europejskie Centrum Solidarności – nad jego brzmieniem pracowało w sumie 150 osób: urzędników, społeczników, socjolożek, nauczycielek mających do czynienia z dziećmi imigrantów, działaczy NGO, pracowników MOPR, oraz, oczywiście, imigrantów tu mieszkających.

Model odpowiada na szereg praktycznych pytań i kwestii, takich jak: gdzie właściwie imigranci i uchodźcy będą mieszkać, gdzie się uczyć, gdzie pracować, gdzie leczyć, kto ich nauczy języka polskiego, gdzie będą mogli zarejestrować firmę, jaki będą mieć dostęp do kultury, na jaką pomoc społeczną będą mogli liczyć, w jaki sposób będą się integrować i spotykać z Polakami. I wreszcie: jak miasto będzie sobie radzić z przypadkami przemocy, dyskryminacji, rasizmu oraz w innych sytuacjach kryzysowych.

bez-tytulu4 bez-tytulu6

Jaki mogą być korzyści z integracji imigrantów i uchodźców? W dokumencie tym czytamy, że… otwartość na procesy migracyjne może przyczyniać się do koniunktury ekonomicznej, wzrostu konkurencyjności, rozwoju wiedzy i nowych kompetencji, wzmacniania demograficznego i rozszerzania kompetencji kulturowych. Dalej przeczytamy także, że… różnorodność jest ceniona, różnice wzbogacają miasto i są jego potencjałem. Mieszkańcy są otwarci i przyjaźni wobec nowych. Imigranci znajdują tu swój dom, czują się bezpiecznie, są szanowani i doceniani. Poczucie bezpieczeństwa zapewnia im legalna praca, dostęp do opieki zdrowotnej i wsparcia społecznego, możliwość uzyskania mieszkania oraz łatwy dostęp do usług i informacji.

Ale proces wzajemnego dostosowywania się migrantów i mieszkańców ma mieć charakter dwustronny, co znaczy, że obie strony mają akceptować swoje kultury i uczyć się od siebie nawzajem. Miasto nie chce, by przyjezdni utracili swoją tożsamość; nie chce też gett, więc opcje mieszkaniowe mają być rozproszone. W modelu przeczytamy też o tym, jakie punkty obsługi i centra informacji będą musiały wkrótce powstać, by proces integracji zadziałał. Podkreśla się też rolę wolontariatu w tym całym procesie.

- Integracja to proces złożony, za który w głównej mierze odpowiada sam imigrant i społeczność przyjmująca. Do integracji nie podchodzimy jak do procedury, ale raczej jak do procesu, który należy stymulować. Dokument nie jest więc prostą „instrukcją obsługi imigranta”, ale pokazuje, jak miasto może wspierać proces zachodzący między imigrantami a miejscowymi.

bez-tytulu7 bez-tytulu9

W wyniku akceptacji tego Modelu powstała (pierwsza taka w Polsce) Rada Imigrantów przy prezydencie miasta. Jej członków dzieli wiele, ale łączy to, że tu mieszkają i chcą tu żyć, pracować, wychowywać dzieci.

Mają doradzać, jako wolontariusze, prezydentowi i całej miejskiej administracji w kwestiach integracji migrantów i uchodźców.

Tuż po mianowaniu Rady Imigrantów odbyło się także pierwsze spotkanie Forum Migracji i Integracji. Tworzy je 150 osób z różnych miejskich organizacji i instytucji, które wcześniej zaangażowanie były w stworzenie Modelu Integracji Imigrantów i chcą teraz wziąć odpowiedzialność za jego wdrażanie. Spotkania Forum maja odbywać się raz na kwartał (pierwsze jeszcze w tym miesiącu). Miasto będzie też organizowało dla forumowiczów seminaria, konferencje i szkolenia.

Forum to „armia integracji” – musi się rozbudowywać, więc wciąż zapraszani są do niego ludzi, którzy mają pomysły, chcą je wdrażać i zaangażować się w działania dotyczące takich aspektów integracji imigrantów, jak edukacja, zdrowie, mieszkalnictwo, kultura, rynek pracy czy sport.

Ciekawy jest skład Rady Imigrantów: uchodźczyni z Czeczenii, Palestyńczyk, Anglik, Niemiec, Tunezyjczyk, Ukrainka i Ukrainiec, Kolumbijczyk, repatriant z Syberii, repatriantka z Uzbekistanu, Syryjczyk i pedagożka z Kazachstanu.

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>