W sobotę 22.10.2016 szesnastu przedstawicieli społecznego Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Jeleniej Górze uczestniczyło w Dreźnie w 24. Międzynarodowej, Dorocznej Konferencji Roboczej polskich, niemieckich i czeskich partnerów z rejonu przygranicznego w zakresie ochrony praw dziecka. Miasto Jelenia Góra, które od lat wspiera aktywną działalność jeleniogórskiego komitetu, reprezentował Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Jelenia Góra Paweł Domagała.
Głównym tematem ponad sześciogodzinnego spotkania była „Emigracja jako szansa”. Prelegenci skoncentrowali się na problemach dotyczących współczesnej „wędrówki ludów”, powstających obawach wśród rodzimych Europejczyków w związku z zachodzącymi zmianami, codziennych potrzebach ludności napływowej oraz na konkretnej pracy z dziećmi uchodźców i ich rodzinami w regionie Saksonii. Rok 2015 charakteryzował bowiem niespodziewany wymiar imigracji, który niejednokrotnie przeciążał europejski system pomocy socjalnej, prawnej i administracyjnej, nie tylko sąsiadującego z nami kraju.
W wykładzie wprowadzającym pt. „Strach przed obcymi. Ciekawość obcych?” referenci prof. Harald Wagner i jego asystentka Michaela Gloger z Ewangelickiej Wyższej Szkoły w Dreźnie wprowadzili uczestników konferencji w struktury systemów wsparcia uchodźców w Niemczech. Na temat wyzwań w pracy z rodzinami emigrantów w powiecie Uście i na Dolnym Śląsku ciekawe prelekcje przeprowadzili mgr Daniela Hirdlićkova z poradni do spraw integracji z Uścia nad Łabą, usytuowanego w północnych Czechach, i mgr Józef Pawłowski z Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka z Jeleniej Góry. O strukturalnym wsparciu niezbędnym dla rodzin emigrantów w Niemczech mówiła Christiana Koch z DKSB LV Saksonii.
Zebrani mieli możliwość czynnego i dogłębnego udziału w warsztatach tematycznych oraz czas na wymianę swoich doświadczeń z pracownikami socjalnymi zaprzyjaźnionych krajów. Warsztaty prowadzili pracownicy akademiccy Ewangelickiej Wyższej Szkoły z Drezna, gospodarze sobotniego spotkania. Konferencja była tłumaczona symultanicznie na język polski i czeski, żeby usprawnić wzajemną komunikację i umożliwić każdemu z obecnych zabranie głosu oraz precyzyjne wyrażenie swoich przemyśleń i odczuć w tematach poruszanych w żywiołowej dyskusji.
- Nasze doświadczenia ograniczają się do pracy z repatriantami z Ukrainy, z Białorusi i z ludnością napływową z Czeczeni. Dla uchodźców, nie tylko tych z Syrii, jesteśmy krajem tranzytowym, drogą do lepszego życia w Niemczech i w bogatszych krajach Europy Zachodniej, gdzie pomoc socjalna dla nich jest zdecydowanie lepsza niż w Polsce – podkreśliła w swojej wypowiedzi podczas jednego z warsztatów Krystyna Demkowicz, przewodnicząca Terenowego Komitetu Praw Dziecka w Jeleniej Górze.
25. Międzynarodowa Konferencja polskich, niemieckich i czeskich partnerów z rejonu przygranicznego w zakresie ochrony praw dziecka odbędzie się już za rok, tym razem w Jeleniej Górze. Będzie ona połączona z uroczystymi obchodami XXX – lecia działalności Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Jeleniej Górze.
Portalik24.pl dziękuje jeleniogórskiemu TKOPD za zaproszenie do współuczestnictwa w tak ciekawej międzynarodowej konferencji.
Serwis foto vide: http://portalik24.pl/home-page/informacje/8883-emigracja-jako-szansa-24-miedzynarodowa-konferencja-w-saksonii