Fundacja Dzieci Niczyje teraz: Dajemy Dzieciom Siłę
Fundacja Dzieci Niczyje powstała 25 lat temu. Był 1991 rok. Polska dwa lata wcześniej odzyskała niepodległość i szybko się zmieniała. Niektóre zmiany były szybkie i radykalne, inne procesowe – rozpisane na wiele lat czy nawet dekad. Uznano, że w nowej Polsce musi zmienić się sytuacja dzieci. W tym czasie w Polsce przemoc wobec dzieci, wykorzystywanie seksualne – nie było takich problemów. Nikt ich nie nazywał, nie zgłaszał, nie rejestrował, nie badał. Jeśli zła nie widać, to zło nie istnieje. Chciano to zmienić. Chcieli tego ludzi, którzy wiele lat pracowali z dziećmi -byli ekspertami, dostrzegli za szansę na zmianę, którą chcieli współtworzyć – powołali więc organizację, która przez jakiś czas szukała swojej tożsamości.
Planowali zająć się rozwiązaniem problemu sieroctwa społecznego, ale dostrzegli, że reforma instytucjonalnej opieki nad dziećmi, które nie mogą wychowywać się w swoich rodzinach szybko staje się celem nowego rządu w Polsce, zaś problem przemocy wobec dzieci nadal otacza milczenie. Tak więc misją nowoutworzonej Fundacji Dzieci Niczyje stało się przeciwdziałanie temu problemowi – obudzenie społecznej świadomości, zbudowanie systemowej oferty pomocy dzieciom krzywdzonym.
Dziś używa się pojęcia krzywdzenie dzieci, jakby istniało zawsze. W 1991 roku zespół Fundacji Dzieci Niczyje poszukiwał dopiero polskiego odpowiednika terminu child abuse. Określono że problem, którym zajmie się Fundacja to krzywdzenie dzieci. Już wtedy wiedziano, że krzywdzone dzieci nie zawsze są niczyje i że sprawcami przemocy często są członkowie rodziny, więc to, że dziecko jest czyjeś nie gwarantuje mu bezpieczeństwa. Ale Fundacja była już zarejestrowana.
Od tamtego czasu minęło ćwierć wieku. Fundacja Dzieci Niczyje z grupy kilku osób, które dostrzegły problem krzywdzenia dzieci w Polsce stała się największą w Polsce organizacją kompleksowo zajmującą się przeciwdziałaniem przemocy wobec dzieci. Interwencja i psychologiczne wsparcie krzywdzonych dzieci i ich rodzin to nadal fundament jej działań. Pomaga im w placówkach fundacji w Warszawie, Gdańsku i Starogardzie Gdańskim, by poradziły sobie z traumą i odzyskały życiową siłę.
Obszar działań fundacji znacznie się jednak poszerzył. Wiele refleksji, koncepcyjnego myślenia i intensywnych działań koncentrowano na zapobieganiu przemocy wobec dzieci, a nie tylko na ratowaniu dzieci, które już jej doświadczyły.
Ważnym adresatem działań są też rodzice. To od nich w dużej mierze zależy bezpieczeństwo dziecka. Chodzi o to by byli świadomi, jak niszcząca jest dla dziecka przemoc w relacji z najbliższymi. By dowiedzieli się, jak wychować dziecko bez bicia i poniżania. Każdego roku setki rodziców korzystają z pomocy psychologów i biorą udział w warsztatach umiejętności wychowawczych w ramach fundacyjnego programu Dobry Rodzic. Adresowane sa do nich wydawnictwa i filmy edukacyjne oraz ogólnopolskie kampanie społeczne na temat dobrego rodzicielstwa.
Wiele działań Fundacja kieruje do wszystkich dzieci i nastolatków, nie tylko tych, którzy doświadczyli krzywdzenia. Chce, by znali zagrożenia w realnym świecie i w internecie. Od 12 lat realizuje program „Dziecko w Sieci”, który ze swoją ofertą edukacyjną trafił do niemal każdej szkoły i przedszkola. Od 8 lat prowadzi Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. Pod ten numer zadzwoniły już setki tysięcy dzieci. Dzięki wiedzy, którą przekazuje dzieciom i ofercie wsparcia daje im siłę. Pomaga uniknąć przemocy.
Daje dzieciom siłę wpływając na polskie prawo i system opieki nad dziećmi. Dzieci nie mogą same upominać się o swoje prawa. Robi to w ich imieniu i wiele udało się zmienić. W społeczeństwie siła dziecka wynika z tego, że coraz częściej postrzegane jest jako podmiot praw, a nie przedmiot oddziaływań dorosłych. Fundacja Dzieci Niczyje ma swój udział w tej społecznej zmianie.
Nazwa Fundacja Dzieci Niczyje nie oddaje już obszaru i celu działań. Po latach rozszerzania misji organizacji nie mieści się w niej ogrom wysiłków blisko stuosobowego zespołu organizacji, by dzieci były silne – by wierzyły w siebie, znały swoje prawa, pewnie poruszały się po świecie omijając zagrożenia. By wyrosły na szczęśliwych dorosłych.
W roku jubileuszu 25 lat działań Fundacji Dzieci Niczyje zdecydowała się zmienić nazwę organizacji. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę to nowa nazwa, która pokazuje, do czego dąży Fundacja i jakie są efekty jej działań. Jest trafna i ma wiele znaczeń, a to pomaga oddać wielowymiarowość działań.
Fundacja daje dzieciom siłę, bo:
- Zmienia życie krzywdzonych dzieci. Daje im poczucie bezpieczeństwa, własnej wartości, wiarę w siebie, przywra zaufanie do ludzi. Daje tym dzieciom potencjał dobrego życia w przyszłości – bez obciążeń i konsekwencji przeżytych traum.
- Inwestuje w dorosłych: rodziców, opiekunów, profesjonalistów. Kompetentni, pewni, spokojni, rozumiejący opiekunowie to silne dziecko.
- Daje dzieciom wiedzę i umiejętności, jak unikać zagrożeń przemocą i jak szukać pomocy.
- Sprawia, że dzieci są ważne. Reprezentuje je. Mówi w ich imieniu. Dąży do tego, by były traktowane podmiotowo, by ich głos był słyszany, by znano i respektowano ich prawa. By w decyzjach dotyczących dziecka uwzględniano jego najlepszy interes.
W tym roku rozpoczyna bardzo ważną akcję. Chce stworzyć nowe Centrum Pomocy Dzieciom, w którym skrzywdzone dzieci otrzymają kompleksową pomoc. Setki dzieci, które doświadczyły bicia, skrajnego zaniedbywania lub wykorzystywania seksualnego spotkają tutaj wrażliwych i profesjonalnych terapeutów, lekarzy i prawników. Pomogą oni przywrócić dzieciom radość i odzyskać wiarę w siebie.