Bezpieczeństwo dzieci i…

- Choć na świecie wojna… – dokładnie: walka o niezależność Trybunału Konstytucyjnego, …nasza wieś spokojna – precyzyjnie: SP ZOZ Szpital Specjalistyczny MSW w Jeleniej Górze robi swoje.

Jego zadaniem jest niesienie pomocy szczególnie osobom po traumatycznych przeżyciach i wykonujących codzienne obowiązki służbowe z narażeniem własnego zdrowia a nawet życia. Jest jedyną placówką ochrony zdrowia świadczącą usługi medyczne  w  zakresie leczenia i profilaktyki czynnościowych zaburzeń nerwicowych, a  także ostrych reakcji na stres na terenie województwa dolnośląskiego.

kon

Szpitalem zarządza od wielu już lat twardą ręką mgr Elżbieta Zakrzewska. Mówią, że postawiła go na nogi; że zgromadziła tu sprzęt rehabilitacyjny na najwyższym światowym poziomie; kadrę o wspaniałych kwalifikacjach.

Optymalizacja kosztów i zwiększanie zakresu usług zdrowotnych, to jej hobby. Z takiego właśnie myślenia zrodził się pomysł przejęcia na cele medyczne zdewastowanego, acz pięknie położonego, obiektu wczasowego „Przedwiośnie” w Kowarach. Dała mu drugie życie – uczyniła z niego tętniące różnego typu przedsięwzięciami Centrum Usług Medycznych i Profilaktyki zdrowotnej. W obiekcie tym można także organizować konferencje i wszelkiego typu szkolenia. A że Szpital prowadzi szeroką działalność w zakresie realizacji programów zdrowotnych, miejsce to na te cele jest jak znalazł.

Wspominam o tym, bowiem już po raz kolejny mogłem uczestniczyć w tego typu przedsięwzięciu – 9 grudnia 2015 r. w konferencji: Różne wymiary i aspekty bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.

kon1

Punktualnie o godz. 9:30 Pani Ela, jak zwykle niezwykle serdecznie, powitała jej uczestników, zaprezentowała program (zapowiadał się wyjątkowo interesująco), patronów honorowych, sponsora – Miasto Jelenia Góra, oraz patrona naukowego – prof. nadzw. dr hab. Mieczysława Morawskiego. Nie zapomniała też wspomnieć o Szpitalu i Ośrodku – zachęcając do korzystania z oferowanych przez te placówki medyczne usług.

kon2

Rozejrzałem się po sali. Wśród uczestników Konferencji przeważali nauczyciele z Jeleniogórskiej Kotliny. Widoczne też były mundury Straży Miejskiej, Policji i leśników. Ludzie w różnym wieku. Ponad setka osób. I choć do dyspozycji gości były wszelakie napoje, owoce i ciasta, którymi można się było raczyć na bieżąco, wszyscy uważnie słuchali pierwszego wykładu: Wpływ braku poczucia bezpieczeństwa w dzieciństwie na realizację dorosłych ról człowieka. Prezentowała go lek. psych. Renata Ostrowska-Stopczyńska, z-ca Pani Eli ds. Lecznictwa.

Nie, nie będę streszczał wykładów, lecz zasygnalizuję te ich fragmenty, które mnie szczególnie zainteresowały, czy też „podnieciły”.

kon3

Przy pierwszym wykładzie pragnę zwrócić Waszą uwagę na głos w odpowiedzi na kontrowersyjne pytanie zadane przez samą wykładowczynię: - Od kiedy zaczyna się życie człowieka? Od poczęcia czy od żywego urodzenia? Okazało się, że ani zwolennicy, ani przeciwnicy aborcji nie mają racji, bowiem rozpoczyna się od… momentu, kiedy rodzice zaczynają o potomku myśleć – wyznaczają jego przyszłe role. Można z tego wnioskować, że właśnie to ma zasadniczy wpływ na wybór przyjętego stylu wychowania potomka: autokratycznego, liberalnego lub demokratycznego.

kon4

Jakby uzupełnieniem tego wykładu i jednocześnie podkreśleniem, że najwłaściwszym, najbezpieczniejszym dla dziecka – spełniającym wymogi Konwencji o prawach dziecka, jest demokratyczny styl wychowania. O Bezpieczeństwie dziecka na przykładzie Konwencji o prawach dziecka mówiła Pani Krystyna Demkowicz – Przewodnicząca TKOPD w Jeleniej Górze (treść wykładu w następnym wpisie). Tu wątpliwości nie było – prawa te przynależą wyłącznie dziecku od żywego urodzenia do 18 roku życia. Wykład ilustrowany był wszystkimi prawami dziecka wynikającymi z Konwencji. Uzupełniającym jego podsumowaniem było trzyminutowe wystąpienie poprzedniego, wieloletniego przewodniczącego jeleniogórskiego Komitetu – moje, w którym zwróciłem uwagę na to, że prawa zawarte w Konwencji – ich przestrzeganie w procesie wychowania, gwarantują dziecku bezpieczny rozwój fizyczny i psychiczny – szczęśliwe dzieciństwo; że prawa te przysługują dziecku niezależnie od tego, czy w ogóle i w jakim zakresie wywiązuje się ze swoich obowiązków wynikających z danego etapu rozwoju.

Pełną relację z Konferencji możecie znaleźć klikając na link: www.paulusjg.wordpress.com wpis z 12.12.15 r.

A od siebie dodam, że była potrzebna, powiem więcej – niezbędna, a jej temat i zakres był strzałem w dziesiątkę; że była ciekawa i interesująca, organizacyjnie bez zarzutu. Brakowało, niestety czasu na dyskusję, ale wszystkich wykładowców można było dorwać w czasie przerw oraz przed, w czasie i po obiedzie – omówić nurtujący problem, uzyskać odpowiedź na niecierpiące zwłoki pytania. Fajnie było!

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>