Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powołał Grupę Roboczą, która ma zająć się zmianami w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie – nowelizacja ustawy ma być gotowa w styczniu 2017 r.
Wynika ona też z oceny NIK, iż działania zespołów interdyscyplinarnych, które mają pomagać ofiarom przemocy, nie są skuteczne, głównie z tego powodu, że zbyt ograniczone są możliwości odizolowania sprawców przemocy od osób krzywdzonych, niewystarczającej pomocy specjalistycznej oraz braku skutecznych metod w zakresie nakłaniania sprawców do udziału w procedurze „Niebieskiej Karty” W 2015 roku policja, za pomocą tzw. Niebieskich Kart, zarejestrowała 97 tysięcy ofiar przemocy i 76 tysięcy osób podejrzanych o jej stosowanie. Ale tylko 12 tysięcy z nich zostało skazanych.
Po ponad dziesięciu latach funkcjonowania ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, ministerstwo rodziny widzi konieczność wprowadzenia zmian, które z jednej strony zagwarantują podmiotowość i autonomię rodziny, zwiększą bezpieczeństwo i ochronę osób zagrożonych i doznających przemocy, a z drugiej zapewnią skuteczne oddziaływania na osoby stosujące przemoc wobec swoich najbliższych.
Zmiany do ustawy zakładają między innymi uproszczenie procedury Niebieskiej Karty oraz, zgodnie z zaleceniem wskazanym przez MIK, modyfikację formularzy „Niebieska Karta” – A, B, C, D – dostosowanie ich do realizacji działań interwencyjnych i pomocowych. Planowane są również zmiany, które doprowadzą do poprawy funkcjonowania zespołów interdyscyplinarnych oraz uelastycznienia składu grup roboczych. Kolejną zmianą ma być zapewnienie dostatecznego bezpieczeństwa ofiarom przemocy, poprzez odizolowanie oprawcy. W tej chwili jest to możliwe w sytuacji, gdy jest to niezbędne dla ochrony życia lub zdrowia osób pokrzywdzonych, zaś w projektowanych zmianach rozważana jest możliwość wprowadzenia również rozwiązań umożliwiających natychmiastowe odizolowanie osoby dopuszczającej się przemocy od osoby, wobec której przemoc jest stosowana, niezależnie od procedury karnej. Planuje się także wprowadzenie programów psychologiczno-terapeutycznych, adresowanych do ofiar przemocy.
Wszystkie projektowane zmiany w zakresie procedury Niebieskiej Karty oraz funkcjonowania zespołów interdyscyplinarnych i grup roboczych są oczywiście zbieżne z postulatami zgłoszonymi przez NIK, więc dobrze, że ministerstwo się tym zajęło.
Rozpatrywane są też inne zmiany. – Chcemy, żeby ustawa nie odnosiła się wyłącznie do przemocy w rodzinie – bo to stygmatyzuje – ale szerzej, do przemocy domowej – powiedziała Pani Minister.
Jednak o ostatecznym kształcie przepisów w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie zdecyduje Parlament. Wszystkim pracom ministerialnego zespołu i parlamentarnym będziemy gorąco kibicować.
Z ostatniej chwili
W imieniu aktualnie rządzących minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej stwierdziła, że jest za wypowiedzeniem przez Polskę konwencji antyprzemocowej. – Byliśmy jej od początku przeciwni. Szereg wyrażonych w niej poglądów i rozwiązań kłóciło się z naszymi poglądami, np. zapisy związane z kulturowym widzeniem płci. Dla mnie płeć jest kategorią biologiczną, a nie kulturową – powiedziała.
Przypominamy, że dokument Rady Europy dot. konwencji antyprzemocowej Polska ratyfikowała w 2015 roku. Dotyczy on wprowadzenia ram prawnych dla przeciwdziałania wszelkim formom przemocy wobec kobiet, także tzw. przemocy ekonomicznej.