Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet

przemoc1 Każdego roku, począwszy od 1991, w dniu 25 listopada – dniu oficjalnie uznanym przez ONZ Dniem Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet dla upamiętnienia zabójstwa sióstr Patrii Minervy i Marii Teresy Mirabal w czasach dyktatury Rafaela Trujillo w Republice Dominikany, rozpoczyna się kampania 16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet – Od 25.11 do 10.12.2016 r. – od Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet do Międzynarodowego Dniu Praw Człowieka. Jej podstawowym celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i sytuację kobiet krzywdzonych przemocą i zaktywizowanie służb oraz instytucji do podejmowania działań chroniących kobiety, też wyeliminowanie wszelkich form przemocy ze względu na płeć przez budowanie świadomości, że przemoc stanowi pogwałcenie praw człowieka. Chodzi też o wzmocnienie lokalnych struktur przeciwdziałających przemocy wobec kobiet, a także ich solidarności na całym świecie. Z uwagi na znaczenie problematyki przemocy w całym kraju prowadzone są działania przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

przemoc2 przeoc3

W tych dniach główna aktywność Policji dotyczy realizacji przez policjantów procedury „Niebieskie Karty”. Należy jednak podkreślić, że oprócz realizacji tej procedury jednostki organizacyjne Policji na terenie całego kraju realizują również liczne programy oraz akcje profilaktyczne dotyczące tej problematyki.

Podejmowane są też w tym okresie zintensyfikowane działania profilaktyczno-edukacyjne na rzecz kobiet, które padły ofiarą przemocy. Polegają m.in. na udziale policjantów w punktach konsultacyjnych dla ofiar przemocy, prowadzeniu dyżurów telefonicznych przez cały okres kampanii, udzielaniu pomocy rodzinnej, psychologicznej, socjalnej i z zakresu praw kobiet.

Symbolem ogólnoświatowej akcji, jest biała wstążka. A okres trwania akcji ma wymiar symboliczny – podkreśla związek między przemocą wobec kobiet a naruszaniem praw człowieka.

Przypomnijmy, że w 2014 r. Polska przystąpiła do Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, Konwencji wskazującej m.in (definiującej) na płeć społeczną i postulującej walkę szkoły z tymi stereotypami związanymi z obyczajem i religią, które mogą być podstawą przemocy wobec kobiet.

Co udało się w Polsce zrealizować z zapisów konwencji? Warto się nad tym zastanowić!

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>