Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

prawa-dziecka 20 listopada po raz trzeci obchodzony będzie Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Uchwałę w tej sprawie – na wniosek Rzecznika Praw Dziecka – podjął 7 listopada 2014 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Posłowie zgodzili się, że w polskim kalendarzu powinien znaleźć się dzień, podczas którego głośniej niż zwykle powinno się mówić, że dzieci mają swoje prawa, przypominać, że są one niezbywalne i należy ich zawsze przestrzegać.

Ustanowienie Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w 25. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka miało także przypomnieć o szczególnej roli Polski – inicjatora uchwalenia Konwencji – w tworzeniu światowego systemu ochrony praw dziecka

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka jest znakomitą okazją do podejmowania inicjatyw wpisujących się w dyskusję, nie tylko o prawach dziecka, ale także jego potrzebach i problemach. Okazuje się, że jako te najważniejsze, zdecydowana większość dzieci wskazuje prawo do wyrażania własnego zdania. Niech zatem 20 listopada, w trakcie lekcji, szkolnych akademii i debat – przemówią dzieci, a dorośli uważnie wsłuchają się w ich glos.

Po raz kolejny serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania i przyłączenia się do obchodów tego dnia. Prosimy o przysyłanie do nas oraz Biura Rzecznika Praw Dziecka informacji o zrealizowanych 20 listopada br. wydarzeniach, a najlepsze inicjatywy Rzecznik postara się wyróżnić i nagrodzić.

Sprawozdania z obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka proszę przesyłać do 9 grudnia br. na adres: Komitetu i biuro.prasowe@brpd.gov.pl. Lista nagrodzonych zostanie ogłoszona do 31 grudnia br. na stronie na stronie: www.brpd.gov.pl

Sprawozdania z drugiej edycji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka (2015 r.) przybrały najrozmaitszą formę. Wszystkie zawierały szczegółowy opis inicjatyw, większość wzbogaciła relacja zdjęciowa, część zawierało linki do mediów społecznościowych.

W większości placówek zorganizowano debaty, szkolne akademie i konkursy plastyczne poświęcone prawom dziecka. Najmłodsi wcielali się w rolę dziennikarzy, aktorów, reżyserów a nawet sędziów. Dla niektórych szkolne mury okazały się zbyt małe aby w pełni móc wyrazić to co czują, więc wyszli z przekazem (marsze, happeningi) poza nie. Wśród wielu zabaw nie zabrakło refleksji, wspomnień o spuściźnie Janusza Korczaka czy analiz treści Konwencji o prawach dziecka. Ci którzy wykazali się największą pomysłowością otrzymali upominki, natomiast wszyscy – okolicznościowe dyplomy. Powalczcie o nie i w tym roku!

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>