25-lecie jeleniogórskiego TKOPD

asd1demkowicz1Uroczystości z okazji 35-lecia Komitetu Ochrony Praw Dziecka planowane są na listopadzie 2016 r. Na obecny rok przypada też 25-lecie jeleniogórskiego TKOPD. Będziemy brali udział w uroczystościach centralnych, ale też myślimy o uczczeniu naszego znamiennego jubileuszu uroczystym, otwartym zebraniem z udziałem zaproszonych gości – wskażemy na dokonania oraz na osoby i podmioty zasłużone dla TKOPD. Jednak już dziś przypominamy o podstawowych kierunkach działania naszego Komitetu.

Oto w roku 1990 zdecydowano o powołaniu w Jeleniej Górze oddziału KOPD – Jeleniogórskiego Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka. W roku następnym – 1991, został zarejestrowany. Dziś swym zasięgiem obejmuje jeleniogórskie powiaty: grodzki i ziemski.

Za podstawowe zadanie przyjął reagowanie na każdy sygnał o krzywdzie dziecka, ujawnianie w mediach tych dziecięcych dramatów, które jego zdaniem powinny być znane opinii publicznej oraz upowszechnianie wśród dzieci i dorosłych treści Konwencji o Prawach Dziecka.

Realizował też i realizuje przedsięwzięcia długofalowe m.in.: „Otwarte drzwi w szpitalach”, „Ochrona dzieci przed przemocą”, „Dziecko świadek w sądzie”, „Bite dziecko widzi świat inaczej”. Interweniuje w sytuacjach maltretowania dzieci, stosowania wobec nich kar psychicznych, fizycznych oraz wykorzystywania seksualnego.

Czynił to i czyni poprzez popularyzację Konwencji o Prawach Dziecka (imprezy, materiały ulotne, zajęcia w szkołach – głównie gimnazjalnych), zainicjowanie przygotowania „Niebieskiego pokoju przesłuchań” (nadal funkcjonuje), przygotowanie hostelu dla maltretowanych kobiet i ich dzieci (dziś, niestety, już nie istnieje); rzecznictwo w sądzie, badania przemocy domowej i rówieśniczej, coroczne międzynarodowe konferencje (Niemcy – Czechy – Polska) – wymiana dobrych praktyk (najbliższa w Dreźnie: 24. Międzynarodowa Konferencja: Praca z uchodźcami – dziećmi i młodzieżą oraz ich rodzinami, w Saksonii, regionie Ústí nad Labem i województwie dolnośląskim, której gospodarzem i głównym organizatorem będzie DKSB LV Sachsen, zaś współorganizatorami: Dobrovolnické Centrum v Ústí nad Labem i jeleniogórski Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka – 22 października 2016 r. W roku 2017 obchodzić będziemy 25 rocznicę tej współpracy), organizowanie „Festynów dziecięcych” z okazji Dnia dziecka, prowadzenie „Przeciwprzemocowego telefonu zaufania” (aktualnie zawieszony). Sojusznikiem w naszych działaniach są także struktury TPD funkcjonujące na terenie naszej jurysdykcji.

Komitet służy i nadal chce służyć poradą, pomocą i doświadczeniem dzieciom i ich rodzicom, docierać wszędzie tam gdzie potrzebna jest interwencja rzecznika praw dziecka, którym na swój sposób jest.

Niestety coraz częściej jego członkowie uświadamiają sobie, że ich poświęcony temu czas, siły i wiedza nie wystarczą. Ogromnie potrzebują pomocy by móc pomagać, bowiem wciąż jeszcze zdarza się, że napotykają na niezrozumienie, gdy upominają się o prawa dzieci.

Ale się nie poddajemy. Każdego roku program Komitetu zawiera następujące przedsięwzięcia: propagowanie Konwencji o Prawach Dziecka i naszego Stowarzyszenia – jego celów i realizowanych zadań; ukierunkowanie zasadniczego wysiłku na przeciwdziałanie przemocy w rodzinie i rówieśniczej – ujawnianie wszelkich zjawisk w zakresie zagrożenia praw i interesów dziecka, rozpoznawanie różnorodne aspekty krzywdzenia w rodzinie i rówieśniczego, a także instytucjonalnego, szeroką edukację społeczeństwa pod hasłem: „Wychowywać z poszanowaniem praw dziecka” – prezentowanie w regionalnych i lokalnych mediach różnorodnych aspektów przemocy wobec dziecka oraz inicjatyw ZK KOPD oraz jeleniogórskiego i innych TKOPD przeciwdziałające jej; doskonalenie struktur oraz form i metod działania TKOPD – dążenie do zwiększenia ilości członków i sympatyków TKOPD, oraz pozyskiwanie wolontariuszy niezbędnych dla rzeczywistej ochrony praw i interesów dziecka, w tym i na realizację zgłoszonych programów; przygotowywanie sprawozdań dotyczących zjawisk naruszania praw i interesów dziecka oraz skali pomocy udzielanej przez TKOPD – przesyłanie ich do władz lokalnych (UM i UP, z którymi współpraca od lat jest na przyzwoitym poziomie) oraz prezentowanie ich w mediach.

Przewodnicząca JTKOD – Krystyna Demkowicz

 

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>