Jeleniogórski TKOPD opierający swoje działania o ONZ-towską Konwencję o praw dziecka, zajmuje się głównie problemami dziecka żywo urodzonego. Jednak ze względu na szeroką i burzliwą dyskusję, jaka przetacza się obecnie przez nasz Kraj, a dotyczącą dziecka poczętego (nienarodzonego), otrzymujemy na naszą internetowa pocztę różnego typu inicjatywy, apele i stanowiska w przedmiotowej sprawie. Nie opowiadamy się po żadna ze stron tego konfliktu, ale celem zorientowania członków udostępniamy zasadnicze cytaty.
Inicjatywa Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia „Kochamy każde dziecko”
Inicjatywa Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia Człowieka ma na celu zapewnienie każdemu poczętemu dziecku prawa do życia i wzmocnienie ochrony macierzyństwa. Poprzez zorganizowanie ogólnospołecznej akcji zbierania podpisów pod „Apelem do polskich parlamentarzystów o prawo do życia dla każdego poczętego dziecka i ochronę macierzyństwa” i towarzyszące jej działania edukacyjne pragniemy uwrażliwić szerokie kręgi naszego społeczeństwa na bezcenną wartość życia każdego poczętego dziecka i wpływać na parlamentarzystów w celu dokonania odpowiednich zmian w polskim prawie, w szczególności w ustawie „O planowaniu rodziny…” z 7 stycznia 1993 roku (…). W środowisku obrońców życia nastąpił jednak zasadniczy podział w związku z propozycją wprowadzenia do znowelizowanej ustawy zapisu o karaniu kobiet dopuszczających się aborcji. Chcemy tu zwrócić uwagę, że obecnie obowiązujące ustawodawstwo, uznając kobietę za drugą ofiarę aborcji, wyłącza ją spod sankcji karnej za nielegalne przerwanie ciąży. W myśl obowiązujących przepisów karze do 3 lat więzienia podlega lekarz/osoba wykonująca aborcje, personel pomocniczy, także osoby skłaniające kobietę do przerwania ciąży. Fundacja „Pro – prawo do życia” wraz ze środowiskiem związanym z Stow. Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi opowiedziała się zdecydowanie za podwyższeniem sankcji karnej do 5 lat pozbawienia wolności i objęciem nią także kobiet dopuszczających się aborcji (z możliwością ewentualnego nadzwyczajnego złagodzenia kary przez sąd). Stanowisko to poparło też kilka innych środowisk. Polska Federacja Ruchów Obrony Życia, zrzeszająca 86 ruchów i stowarzyszeń, opowiedziała się za utrzymaniem dotychczasowego ustawowego zapisu wyłączającego kobiety dokonujące aborcji z odpowiedzialności karnej.
W związku z powstałą sytuacją Polska Federacja Ruchów Obrony Życia nie mogła włączyć się w inicjatywę obywatelską zgłoszoną przez Fundację PRO, wprowadzającą karalność kobiet (…).
Apel do polskich parlamentarzystów o prawo do życia dla każdego poczętego dziecka i ochronę macierzyństwa.
Apelujemy do Posłów i Senatorów RP o nowelizację ustawy „O planowaniu rodziny” z dnia 7 stycznia 1993 r., w celu wyeliminowania z niej wszystkich zapisów dopuszczających możliwość zabijania poczętych dzieci i uchwalenie takiego prawa, które chronić będzie życie każdego człowieka od momentu poczęcia, bez względu na stan jego zdrowia czy okoliczności poczęcia. Opowiadamy się też za utrzymaniem niekaralności kobiety – matki dziecka poczętego (…).
Szanowni Państwo,
jako wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia i prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka (…) Proszę (…) o zaznajomienie się z załączonym krótkim tekstem: Inicjatywa Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia „Kochamy każde dziecko”. (…). Zdecydowanie występujemy przeciwko wprowadzaniu jakiejkolwiek odpowiedzialności karnej dla kobiet, które dopuściły się aborcji, uznając, że kobiety te dotknięte są licznymi skutkami psychicznymi i fizycznymi aborcji i nie powinny podlegać jakimkolwiek sankcjom karnym. Nie zgadzamy się ze stanowiskiem prezentowanym przez „Fundację Pro – Prawo Do Życia”, kierowaną przez pana Mariusza Dzierżawskiego, które w obywatelskim projekcie zapisała propozycję karania kobiet – ofiar aborcji (…).