przede wszystkim wyrażamy ogromne zadowolenie, że już wkrótce zobaczymy się podczas ważnego wydarzenia – Zjazdu Delegatów. Czekają nas pracowite dwa dni, ale też duża frajda, że się uściskamy, podzielimy doświadczeniami i zaplanujemy przyszłość.
Przesyłamy projekt nowego Statutu KOPD. Pomysł jego stworzenia jest inicjatywą TKOPD w Poznaniu. Nasz Zarząd Krajowy powołał zespół statutowy, który przez ostatnie 2 miesiące pracował nad projektem poznańskim. W efekcie powstała propozycja, którą przedkładamy Wam do konsultacji. Propozycja ta uwzględnia potrzeby przedstawione przez TKOPD w Poznaniu, ale też kieruje się naszym wieloletnim praktycznym doświadczeniem i potrzebami codziennego funkcjonowania Zarządu Krajowego.
Prosimy Was o wnikliwą analizę i przesłanie ewentualnych uwag na załączonym druku w terminie do 4 kwietnia 2018 r.
Ściskam serdecznie, Mirosława Kątna
Przewodnicząca ZK KOPD
Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka
Poznań, dnia 16 marca 2018 roku
Szanowni Państwo,
W związku z wczorajszym zaproszeniem na Zjazd Delegatów i wnioskowaną przez nas dyskusją i głosowaniem nad projektem nowego statutu czujemy się w obowiązku sprostowania kilku informacji, które znalazły się w miłym liście pani Mirki Kątnej – jak sądzimy, przez przeoczenie.
Zgodnie z informacją pani Przewodniczącej zespół Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu przygotował nową wersję statutu naszego Stowarzyszenia. Czujemy potrzebę zmiany, aby dostosować obowiązujące nas ramy działania do zmienionej rzeczywistości, gdyż od pewnego czasu mieliśmy wrażenie, że nasz statut, który powstał w latach 80-tych ubiegłego wieku trochę od niej już odstaje. Najważniejsze zmiany koncentrują się wokół potrzeby, którą od dawna dostrzegamy, jaką jest wzmocnienie roli Komitetu Ochrony Praw Dziecka we wspieraniu organizacji terenowych, które są jego częścią. Od pewnego czasu dostrzegamy w Polsce miłą naszemu sercu tendencję do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego wyrażającą się w zakładaniu organizacji pozarządowych i działaniu na rzecz różnych idei, które wymagają oddolnych inicjatyw. Korzyści z powstawania nowych stowarzyszeń i fundacji, zwłaszcza zajmujących się wspieraniem dzieci i rodzin są oczywiste, jednak zdajemy sobie sprawę, że trend ten wymaga od nas wykazania się wyjątkowym zaangażowaniem w pracę, bo tylko w ten sposób jesteśmy w stanie uzyskać fundusze na nasze działania, pozyskać do nich wolontariuszy i robić to, na czym nam zależy. Na szczęście jesteśmy wyjątkowi, ponieważ jesteśmy częścią organizacji o ogólnokrajowym zasięgu, co stanowi o naszym zbiorowym potencjale – ostatnio nieco zaniedbanym. Dlatego chcielibyśmy, aby nowy statut umożliwił Zarządowi Krajowemu szersze angażowanie się w pomoc osobową, finansową i merytoryczną jednostkom terenowym. Zaproponowaliśmy zatem zwiększenie udziału organizacji terenowych w zarządzaniu naszym stowarzyszeniem.
Chcemy, żeby w Zarządzie zasiadały osoby z co najmniej trzech jednostek terenowych. Przy wykorzystaniu sposobów komunikowania się na odległość możliwe jest obecnie zarówno technicznie jak i prawnie, wirtualne uczestnictwo w posiedzeniach władz, co przede wszystkim pozwoli oszczędzić czas osób spoza Warszawy. Zależy nam na tym, żeby Zarząd reprezentował nie tylko interesy Warszawy, a nawet Poznania, ale przede wszystkim mniejszych ośrodków. Proponujemy zmniejszenie ilości członków Zarządu z 9 do najwyżej 7, co pozwoli ograniczyć koszty. Chcemy, żeby Delegaci na Walny Zjazd odzwierciedlali strukturę ośrodków, zatem proponujemy wybierać jednego delegata na 10 członków danej jednostki terenowej.
Apelujemy o jednoznaczne opisanie sposobu reprezentacji stowarzyszenia, sprzeciwiamy się dotychczasowemu brzmieniu zapisów statutu, z którego wynikało, że stowarzyszenie reprezentuje Przewodniczący albo Wiceprzewodniczący działający wspólnie z upoważnionym członkiem Zarządu. Przez to rozwiązanie my, członkowie Stowarzyszenia, traciliśmy możliwość decyzji dotyczącej tego, kto nas reprezentuje – gdyż nie byli to wybrani przez nas członkowie Zarządu, tylko osoby wybrane następnie przez Zarząd. Zapewne większość z Państwa miała przez to sformułowanie problemy z grantodawcami, którzy nie mogli zrozumieć piętrowych upoważnień do reprezentacji.
Zespół jednostki terenowej w Warszawie debatował nad tymi zmianami przez ostatnie dwa miesiące i zgłosił szereg poprawek, które zapewne przyczynią się do merytorycznej dyskusji nad statutem na Walnym Zjeździe. Niestety otrzymaliście Państwo wyłącznie tą wersję statutu, którą przygotował zespół warszawski, z której usunięto zmiany, na których najbardziej nam zależy. Dlatego przekazujemy Państwu wersję oryginalną, która została zgłoszona przez Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu przy wsparciu dwóch członków Zarządu Krajowego KOPD: pani Beaty Kolskiej Lach i pani Jolanty Graczyk-Öğdem do dyskusji i głosowania na Zjeździe. Zespół TKOPD w Warszawie uprzejmie poprosiliśmy o wypełnienie przygotowanej tabelki dotyczącej zgłoszonych uwag do naszego projektu, dzięki czemu uda się zainicjować dyskusję na temat zmian i zachowana zostanie przejrzystość i kolejność propozycji zmian. Mamy nadzieję, że uwagi zespołu warszawskiego niebawem do nas dotrą wraz z merytorycznym uzasadnieniem.
Cieszymy się na możliwość spotkania się w Warszawie na kolejnym Zjeździe delegatów i liczymy na ożywioną dyskusję nad kierunkami zmian w naszej wspólnej organizacji.
Zespół TKOPD w Poznaniu
Szanowni Delegaci, Drogie Koleżanki i Koledzy
Do napisania kolejnego listu do Państwa skłania mnie duży dyskomfort jaki odczuwam po liście rozesłanym do Was przez TKOPD w Poznaniu.
W najczarniejszych myślach nie przypuszczałam, że praca nad projektem nowego statutu KOPD stanie się przyczynkiem do konfrontacyjnych postaw „nasz projekt poznański” i „wasz projekt warszawski”.
Wysłaliśmy do Państwa projekt statutu wypracowany przez Zarząd Krajowy – organ uprawniony i odpowiedzialny za przygotowanie (merytoryczne, logistyczne i finansowe) Zjazdu Delegatów. Jesteśmy wdzięczni oddziałowi poznańskiemu za przygotowanie propozycji projektu – nota bene, z którego większość zapisów została uwzględniona. Zmiany statutu są bowiem zasadne, choć nadużyciem jest argumentacja, że aktualny statut pochodzi z lat 80-tych ubiegłego stulecia. Był bowiem wielokrotnie zmieniany, również zmiany wymuszała ustawa o pożytku publicznym i wolontariacie. Ostatnia nowelizacja statutu miała miejsce podczas Zjazdu w 2010 roku – obecnego stulecia.
Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z członkiniami Zarządu Krajowego panią Jolantą Graczyk-Ogdem i Panią Beatą Kolską-Lach przygotowany wstępny projekt statutu został przekazany Zarządowi Krajowemu do analizy i dalszych prac. Dla większego obiektywizmu Zarząd Krajowy powołał zespół statutowy i pracowaliśmy w rozszerzonym składzie, z uwzględnieniem oczywiście konsultacji prawnych.
To, co czytamy w skierowanym do Państwa liście z TKOPD w Poznaniu, że nad projektem statutu debatował „zespół jednostki terenowej w Warszawie” – jest w naszej ocenie próbą deprecjonowania roli Zarządu Krajowego. Zarządu wybranego w demokratycznych wyborach, który obdarzyliście zaufaniem, i który czuje się odpowiedzialny za nałożone na niego zadania.
Oczywiście propozycje oddziału poznańskiego, których Zarząd Krajowy nie rekomenduje i które nie znalazły się w ostatecznym projekcie, bądź zostały zmienione, staną się przedmiotem dyskusji podczas Zjazdu, tak jak również propozycje zgłaszane przez inne oddziały terenowe. Postaramy się rzetelnie uzasadnić nasze stanowisko.
Tak więc to nie „przez przeoczenie pani Mirki Kątnej”, jak sugerują w swoim liście koleżanki z TKOPD w Poznaniu, nie wysłaliśmy wersji wstępnej, ale dlatego, że bazą do dyskusji, ewentualnych zmian, poprawek i głosowania powinna być jednak wersja opracowana przez uprawniony do tego Zarząd Krajowy.
A tak na koniec – zasmuca mnie argumentacja oddziału poznańskiego: „zależy nam na tym, żeby Zarząd reprezentował nie tylko interesy Warszawy, a nawet Poznania, ale przede wszystkim mniejszych ośrodków”.
Przez 37 lat mojej pracy dla Komitetu wydawało mi się, że Zarząd Krajowy, ten czy każdy inny, powinien reprezentować „interesy” misji, dla której został powołany. Mam nadzieję, że wszyscy pamiętamy, że istotą naszej misji jest pomoc dzieciom i ich rodzinom.
Pozdrawiam Was serdecznie i życzę wszystkim dobrych i spokojnych Świąt
Mirosława Kątna
Przewodnicząca ZK KOPD
Anna Marcinkiewicz
Sekretarz ZK KOPD
W tej sprawie wspieram Przewodniczącą ZK KOPD. Nasz Komitet przesłał swoje uwagi do projektu Statutu. Zobaczymy co przyniesie Zjazd. Oby to co najlepsze dla dzieci.
Serdecznie pozdrawiam wszystkich członków i sympatyków KOPD oraz życzę wszystkim dobrych i spokojnych Świąt.
Krystyna Demkowicz
Przewodnicząca TKOPD Jelenia Góra