Co prawda do końca roku mamy jeszcze ponad dwa miesiące, ale już dziś wybiegamy do 2016 i do lat kolejnych. Powód? Otrzymany PROGRAM WSPÓŁPRACY MIASTA JELENIEJ GÓRY Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI I INNYMI PODMIOTAMI DZIAŁALNOŚCI POŻYTKU PUBLICZNEGO NA 2016 ROK. I choć to dopiero projekt, przekazany do konsultacji z jego podmiotami, oczekujący na uchwalenie przez Radę Miejska Jeleniej Góry, to już dziś informujemy, w jakim zakresie chcemy i włączymy się do realizacji zawartych w nim propozycji.
Z pośród celów głównych Programu identyfikujemy się z promocją i organizacją wolontariatu (przecież całą naszą działalność opieramy o wolontariat) oraz działalnością na rzecz integracji i edukacji międzypokoleniowej (pragniemy włączenia dzieci do działań m.in. na rzecz osób będących już na emeryturze).
Z pośród celów szczegółowych naszą uwagę skupiliśmy na umacnianiu w świadomości społecznej poczucia odpowiedzialności za rodzinę, jako na komórce gwarantującej prawidłowy rozwój dziecka oraz na działaniach podejmowanych przez Miasto, a dotyczących współpracy międzynarodowej (każdego roku jesteśmy współorganizatorami międzynarodowych konferencji dotyczących dziecka i rodziny), a także, co oczywiste, promocji i organizacji wolontariatu poprzez wspieranie działań mających na celu krzewienie tej idei wśród nieletnich.
Stoimy na stanowisku, że jednym z przedmiotów współpracy Miasta z naszym Komitetem będzie: identyfikowanie ważnych potrzeb społecznych oraz wypracowywanie rozwiązań dotyczących zaspokajania tych potrzeb, a także konsultowanie projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej Komitetu, bowiem nie wyobrażamy sobie sytuacji, że tego typu prawa – dotyczące rodziny i osób nieletnich, mogą być uchwalane bez konsultacji z naszym Komitetem.
Jeśli zaś chodzi o formy współpracy Miasta i Komitetu oraz o sposoby realizacji Programu, to preferujemy następujące: współdziałanie w pozyskiwaniu środków finansowych na działalność statutową, w szczególności z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej; udostępnianie przez Miasto na preferencyjnych warunkach sal konferencyjnych i sprzętu technicznego, w celu realizacji naszych zadań statutowych; upowszechnianie i promowanie działalności Komitetu m.in. poprzez współorganizowanie Dni Organizacji Pozarządowych; promowanie działalności Komitetu przez obejmowanie honorowym patronatem Prezydenta przedsięwzięć przez nas realizowanych; współorganizowanie różnego rodzaju konferencji, szkoleń oraz forów tematycznych związanych z dzieckiem i rodziną; pomoc w nawiązywaniu kontaktów i współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi w skali regionalnej, ponadregionalnej i międzynarodowej.
Za priorytetowe zadanie w zakresie współpracy z Miastem uznajemy upowszechnianie i ochronę wolności, praw człowieka oraz swobód obywatelskich, w tym szczególnie praw dziecka wynikających z Konwencji Praw Dziecka ONZ i innych aktów dotyczących dziecka i rodziny. Wspierać też będziemy: organizowanie opieki nad dziećmi do lat 3, wypoczynku niepełnoletnich, zwłaszcza pochodzących ze środowisk ubogich i wymagających wsparcia opiekuńczego; zagospodarowanie im czasu wolnego, poprzez organizację zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych, także zapewnienie opieki i wychowania w świetlicach szkolnych i środowiskowych. Ważnym jest też wsparcie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, w szczególności poprzez inicjatywy mające na celu edukację prawną, społeczną i obywatelską, wyrównywania szans edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z rodzin uboższych w zakresie równego dostępu do edukacji oraz tworzenie miejsc spotkań dla tej grupy społecznej, w tym i z osobami dorosłymi.
Nasz Komitet działając na rzecz dziecka i rodziny – osób niepełnoletnich, nie może odżegnywać się od problemów uzależnień. Będziemy włączać się w proces ich rozwiązywania poprzez: prowadzenia zajęć dla osób uzależnionych i ich rodzin, także punktu konsultacyjnego, w którym realizowane będą działania profilaktyczne i edukacyjne przeciwdziałające zjawiskom patologii społecznych, szkolenia nauczycieli i pedagogów szkolnych. Ważnym zadaniem będzie przeciwdziałanie przemocy w rodzinie oraz rówieśniczej; prowadzenie działań profilaktycznych wobec rodziców lub opiekunów – uświadamianie im konsekwencji ich postępowania wobec rodzin. Nie możemy nie włączyć się do działań wspierających i promujących zdrowy styl życia oraz zachowania prozdrowotne, adresowane zwłaszcza do osób nieletnich, w tym na rzecz upowszechniania turystyki edukacyjnej.
Za ważne uważamy też wszelką działalności na rzecz aktywizacji społecznej i obywatelskiej oraz integracji nieletnich, szczególnie tych z rodzin zagrożonych społeczną marginalizacją. Także promocje sztuki i kultury tworzonej przez nieletnich i do nich adresowaną; organizowania szkoleń, warsztatów, seminariów etc. wspierających proces edukacji pozaformalnej dzieci i młodzieży; propagowanie wiedzy o regionie oraz świadomości miejsca ich pochodzenia; też wszelkich działań na rzecz społeczności lokalnych.
To nasza idea i cel nie tylko na 2016 rok, ale i na wiele kolejnych lat!
Chcemy i będziemy współpracować z Miastem
Dodaj do zakładek permalink.