Rzecznika Praw Dziecka oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka zaprosiły nasz Terenowy Komitet na III Międzynarodowy Kongres Praw Dziecka oraz VIII Międzynarodową Konferencję Korczakowską.
Będą odbywać się w dniach 13.09.2017 r. – 16.09.2017 r., w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, w Warszawie.
Wydarzeni (program) oparto na czterech Filarach Tematycznych: Prawa Dziecka; Filozofia, Pedagogika i Praktyka; Historia i Pamięć oraz Prawa Dziecka Odsłona Przyszłości.
Konferencja będzie międzynarodową platformą prezentacji różnorodnych dyscyplin i perspektyw, a także miejscem dyskusji badaczy, nauczycieli, polityków, praktyków, studentów, uczniów oraz przedstawicieli światowego ruchu korczakowskiego.
Międzynarodowy Kongres Praw Dziecka organizowany jest dla upamiętnienia działalności na rzecz dzieci oraz 75-lecia ostatniej drogi Janusza Korczaka, Stefy Wilczyńskiej oraz dzieci z Domu Sierot. Partnerami tego wydarzenia są: Katedra UNESCO im. Janusza Korczaka Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Będzie topróbą odpowiedzi na wezwanie Janusza Korczaka: Wzywam o magna charta libertatis! – Wzywam o prawa dziecka! – platforma prezentacji światowych doświadczeń naukowych i praktycznych związanych z prawami dziecka oraz idei korczakowskich. W Kongresie wezmą udział wybitni eksperci w zakresie praw dziecka z różnych obszarów nauki z całego świata.
- Przez cztery dni będziemy dyskutować, nie tylko o tym, co zawdzięczamy Januszowi Korczakowi i kontynuatorom jego myśli, ale także, jakie działania należy podejmować, aby prawa dziecka były jeszcze bardziej szanowane i respektowane na całym świecie – zapowiada Batia Gilad, Prezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, która gościła w Warszawy na spotkanie z Rzecznikiem Praw Dziecka, inaugurując prace nad Kongresem.
- Polska to bezsprzecznie ojczyzna praw dziecka, na ten zaszczytny tytuł zasłużyła sobie m.in. ogromnym zaangażowaniem Janusza Korczaka. Dzięki niemu pewne wartości i normy społeczne zostały nominowane do statusu praw dziecka. Stary Doktor na nas „patrzy”, jego przekaz nie traci na aktualności, ale istnieje potrzeba stałej międzynarodowej dyskusji i wymiany doświadczeń poświęconych nowym obszarom m.in.: partycypacji dzieci, udziałowi młodych w procesach decyzyjnych na różnych szczeblach społecznych, czy działaniom mającym na celu ograniczanie ryzyka nowych zagrożeń. Idea praw dziecka potrzebuje ciągłej konfrontacji teorii z rzeczywistością. Temu będzie służył kolejny Kongres Praw Dziecka – podkreślił Marek Michalak.
Historia Międzynarodowego Kongresu Praw Dziecka i współpracy Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka sięga 2012 r., kiedy to odbył się pierwszy kongres w ramach Roku Janusza Korczaka. Ogłoszono wówczas tzw. Deklarację Warszawską, która, odwołując się do spuścizny Korczaka, wzywa dorosłych do zapewnienia każdemu dziecku życia bez przemocy. Ostatni Kongres Praw Dziecka w Polsce został zorganizowany przez RPD w 2014 r.