Dziecięce zdjęcia w sieci (?)

Dziecko w sieci Z różnych powodów, czasem bez zastanowienia dzielimy się w sieci bardzo osobistymi momentami z życia rodzinnego i nie zastanawiamy się nad konsekwencjami swoich czynów. A te mogą być poważne.

Dziś umieszczając zdjęcie swego dziecka w sieci nie zawsze zdajesz sobie sprawę z tego, że możesz tym przekroczyć swoje prawa, za które mogą grozić konsekwencje.

Bowiem z prawnego punktu widzenia dzieci mogą pozwać w przyszłości swoich rodziców za publikowanie ich kompromitujących zdjęć. – Dziecko może mieć roszczenia związane z naruszeniem jego dóbr osobistych spowodowane działaniami rodziców. W zależności od sytuacji roszczenia te mogą przysługiwać przeciwko rodzicom, jak również przeciwko temu, kto wizerunek dziecka rozpowszechnia.

Rodzic jest jedynie przedstawicielem ustawowym dziecka, a to oznacza, że powinien uwzględniać jego interesy, podejmując lub zgadzając się na czynności prawne, których dziecko nie może podjąć samodzielnie. Dlatego też rozsądny rodzic powinien w mojej ocenie uprzednio omawiać takie kwestie z dzieckiem.

Kwestia zamieszczania fotografii swoich dzieci przez osoby publiczne również wzbudza coraz większe emocje. Otóż dzieci osób publicznych też mają prawa do wizerunku widocznego na zdjęciach, na których się znajdują. Tzw. prawo do wizerunku jest dobrem osobistym każdego człowieka – niezależnie od wieku. Nie ma przy tym różnicy, czy mówimy o dziecku osoby znanej np. znanego polityka, piosenkarza, czy też osoby całkowicie anonimowej. Prawo do wizerunku dzieci jest chronione tak samo, ponieważ wyjątek od obowiązku uzyskiwania zgody osób znanych dotyczy wyłącznie tych osób, a nie ich dzieci.

Problem związany z publikowaniem fotografii dzieci w mediach społecznościowych może dotyczyć zagrożenia, jakim jest pornografia dziecięca, bowiem zdjęcia pociech mogą znaleźć się rękach osób lub miejscach, w których nie powinny.

Pamiętajmy, że zdjęcie wrzucone do internetu zostaje w nim na zawsze. Zanim następnym razem zamieścicie fotografię swojej pociechy na Facebooku czy Instagramie, miejcie świadomość, że w przyszłości możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>