TKOPD dzieciom – 2016

demkowicz1Jelonka2

Ogromnemu zaangażowaniu naszej Przewodniczącej – Krystynie Demkowicz, finansowemu – miasto Jelenia Góra i rzeczowemu jego spółek i jednostek, zawdzięczamy to, że Komitet nasz z Okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka jest  już po raz trzeci organizatorem dziecięcego festynu. 28 maja w godz. 10:00 – 13:00 na jeleniogórskie dzieci i ich rodziców czeka wiele atrakcji. Wszystko dziać się będzie w Zdrojowym Teatrze Animacji i Muszli koncertowej Parku Zdrojowego.

Teatr zaprasza na przedstawienie „Porwanie kaczątek”, a po nim do udziału w licznych zabawach i pląsach oraz konkursach z fajnymi nagrodami. W Muszli będzie można zobaczyć i posłuchać występów młodych, utalentowanych artystów. Chętni będą mogli skorzystać z miasteczka rowerowego. Zachęcamy do czynnego udziału w imprezie i życzymy wspaniałej zabawy.

plakat - dzień dziecka

Przy tej okazji warto przypomnieć, że Międzynarodowy Dzień Dziecka (MDD) został ustanowiony w 1954 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych uchwalonej w 1945 r. Jest obchodzony od 1955 w różnych krajach członkowskich ONZ w różne dni roku – w Polsce jest obchodzony już od 1950 r. 1 czerwca. Po raz pierwszy zorganizowano go w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim, a od 1952 r. stało się świętem stałym. Jego inicjatorem jest organizacja, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Od 1994 r. tego dnia w Warszawie obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży. Warto też wiedzieć o innych świątecznych dniach dotyczących dzieci:

Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy – obchodzony jest od 2002 r. 12 lutego – tego dnia wszedł w życie Fakultatywny Protokół do Konwencji Praw Dziecka o zakazie wykorzystywania dzieci poniżej 18. roku życia, jako żołnierzy w konfliktach zbrojnych. Symbolem dnia jest czerwona ręka.

Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy – obchodzony 12 kwietnia – to międzynarodowa kampania na rzecz dzieci ulicy, aby ich prawa nie były ignorowane. Kampanię prowadzi konsorcjum CSC (Consortium for Street Childern) przy wsparciu Avivy i członków CSC, którzy pracują w ponad 130 krajach na całym świecie.

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego – obchodzony 25 maja, ustanowiony przez Unię Europejską. W Polsce obchodzony jest od 2004 roku, pod patronatem Fundacji ITAKA. Symbolem dnia jest niebieski kwiat niezapominajki.

Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji – obchodzony 4 czerwca. Decyzja o ustanowieniu corocznych obchodów tego dnia zapadła podczas specjalnej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ 19 sierpnia 1982 roku. Sesja ta była poświęcona kwestii palestyńskiej – izraelsko – palestyńskiemu konfliktowi zbrojnemu. Zgromadzenie Ogólne zdecydowało się ustanowić ten dzień „wstrząśnięte ogromną liczbą palestyńskich i libańskich dzieci zabitych podczas dokonywanych przez Izrael aktów agresji”.

Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Pracy Dzieci – obchodzony 12 czerwca. Został ustanowiony przez MOP – międzynarodową organizacją afiliowaną przy ONZ celem ograniczenia wyzysku dzieci oraz przestrzegania konwencji MOP nr 182 w sprawie najcięższych form pracy dzieci i konwencji MOP nr 138 w sprawie minimalnego wieku zatrudnienia. Pierwszy raz obchodzono go w 2002 r.

Dzień Dziecka Afrykańskiego – obchodzony 16 czerwca od 1991 roku. Inicjatorem obchodów była Organizacja Jedności Afrykańskiej (obecnie Unia Afrykańska) wraz z organizacją UNICEF-u. Dzień ten przypomina masakry dzieci w Soweto koło Johannesburga w RPA, dokonane w r. 1976 przez tamtejszy reżim rasistowski, gdy tysiące dzieci murzyńskich wyszło 16 czerwca na ulicę w proteście przeciw niskiemu poziomowi edukacji i żądając prawa do nauki w swoim języku. Policja zastrzeliła wtedy wiele chłopców i dziewcząt, a w ciągu kolejnych dwóch tygodni zajść zabiła w sumie ponad sto osób, zaś ponad tysiąc zraniła.

Dzień Dziewczynek (Dziewcząt) – 19 grudnia 2011 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Rezolucję 66/170, by ogłosić dzień 11 października Międzynarodowym Dniem Dziewczynki, uznając ich prawa oraz szczególne wyzwania, przed jakimi stoją na całym świecie.

Dzień Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych – obchodzony w Stanach Zjednoczonych od 1988 roku 15 października. Od 2004 roku, z inicjatywy Organizacji Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych „Dlaczego”, w Polsce tego samego dnia obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego.

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci – obchodzony 19 listopada, z inicjatywy Fundacji „Światowy Szczyt Kobiet”, WWSF. Organizatorzy obchodów wskazują przede wszystkim na seksualny aspekt przemocy wobec dzieci.

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>