Programy realizowane przez KOPD

KOPD„Nasz najbliższy wróg”

Czy wiesz, ile osób boi się swoich bliskich? Czy wiesz, że dziecko może się chować w szafie ze strachu przed swoimi najbliższymi, osoba starsza cierpieć z powodu braku zrozumienia i upokorzeń, a żona bać się męża? Boimy się i cierpimy często przez swoich najbliższych.

W połowie sierpnia rusza kampania społeczna „Nasz najbliższy wróg”, mająca na celu uświadomienie problemu przemocy domowej oraz zmianę postaw społecznych.

Realizatorem kampanii jest Komitet Ochrony Praw Dziecka. Adresowana jest do wszystkich członków rodzin, zarówno kobiet, mężczyzn, osób starszych. Ma przede wszystkim zwrócić uwagę na funkcjonowanie dzieci w rodzinach, w których występuje przemoc.

Przekaz kampanii „Nasz najbliższy wróg”  jest bardzo jasny: nie bądź obojętny, problem może dotyczyć każdego. Celem akcji jest zmniejszenie zjawiska występowania przemocy w rodzinie oraz poprawa świadomości społecznej na temat różnych form przemocy występujących w rodzinie. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy jak szeroki jest problem przemocy zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Często nie wiemy w jaki sposób reagować, gdy widzimy osoby dotknięte tym problemem. Nie wiemy także, jak możemy chronić siebie i swoich bliskich. Liczne wydarzenia towarzyszące kampanii będą miały na celu zmniejszenie społecznego przyzwolenia na stosowanie przemocy. Ponadto akcja będzie zachęcała do korzystania z konsultacji oraz pomocy specjalistów, zarówno w przypadku kiedy sami doświadczamy przemocy, ale także kiedy podejrzewamy, iż naszym bliskim dzieje się krzywda.

Aby potrzebujący sięgnęli po pomoc, muszą zdać sobie sprawę, iż doświadczają krzywdy i potrzebują wsparcia. Zdarza się, iż nie są tego świadomi. Właśnie dlatego widzimy potrzebę zorganizowania i przeprowadzenia kampanii społecznej, która nie epatowałaby przemocą, nie operowała stereotypami, ale uświadamiała odbiorcom, iż być może są osobami doświadczającymi pomocy.

W celu dotarcia do jak najszerszej grupy mieszkańców, podczas kampanii zostanie wykorzystanych wiele narzędzi komunikacyjnych takich jak emisja spotu w telewizji oraz internecie, publikacje prasowe, a także kampania outdoorowa.

Komitet Ochrony Praw Dziecka każdego miesiąca odbiera ok. 220 sygnałów i próśb dotyczących pomocy i przeciwdziałania przemocy. Najwięcej zgłoszeń dotyczy przemocy domowej. Zdaniem ekspertów KOPD przemoc w rodzinie dotyczy nie tylko bólu fizycznego i psychicznego, ale również utraty zaufania, poczucia niepewności, dezorientacji i strachu. Osobom doświadczającym przemocy niezbędna jest wciąż wiedza na temat ich praw. Dlatego tak istotne jest informowanie oraz edukowanie zarówno osób dotkniętych problemem przemocy, jak również osób, które są świadkami tego zjawiska.

Osoby chcące skorzystać z pomocy specjalistów Komitetu Ochrony Praw Dziecka mogą to zrobić, dzwoniąc pod numer 22 626 94 19 lub kontaktując się z wybranym oddziałem KOPD na terenie całej Polski.

Wojna domowa czyli jak pomóc rodzinie zagrożonej przemocą i problemem alkoholowym

Głównym celem projektu jest profilaktyka, przeciwdziałanie, i ograniczenie zjawiska przemocy w rodzinie poprzez działania psychologiczne, edukacyjne, terapeutyczne skierowane do rodzin i dzieci doświadczających przemocowych konfliktów wewnątrz rodziny, bądź potencjalnie zagrożonych przemocą i problemem alkoholowym.

Projekt adresowany jest do rodzin zagrożonych przemocą, w których może wystąpić lub występuje przemoc: psychiczna, psychologiczna, ekonomiczna i fizyczna, wynikająca również ze spożywania alkoholu.

Przewidziane działania: 1.Zespół ds. Profilaktyki Przemocy i Uzależnień – konsultacje wychowawcze, coaching rodzinny, porady socjalno-bytowe; 2. Warsztaty dla rodziców „Wychowanie bez przemocy”.

Zadanie będzie realizowane do końca bieżącego roku.

Zapewnienie kompleksowej i interdyscyplinarnej pomocy specjalistycznej osobom dotkniętym przemocą

Celem programu jest zapewnienie kompleksowej, profesjonalnej i interdyscyplinarnej pomocy i wsparcia osobom doznającym i zagrożonym przemocą seksualną, w szczególności dzieciom i ich rodzinom a także poprawa ich funkcjonowania w obszarze zdrowia psychicznego i pełnionych ról życiowych i społecznych.

Cele te realizowane będą poprzez następujące działania: konsultacje diagnostyczne dzieci oraz udzielanie wsparcia psychologicznego dzieciom – ofiarom wykorzystania seksualnego, wsparcie psychologiczne dla rodziców dzieci z podejrzeniem wykorzystywania seksualnego, wsparcie psychologiczne dla dorosłych ofiar przemocy, konsultacje prawne, trening zastępowani złości dla dzieci doznających i zagrożonych przemocą, w tym przemocą seksualną, warsztaty „Ja i świat uczuć” dla dzieci  doznających i zagrożonych przemocą.

Projekt realizowany będzie do 30.11.2018 r.

Organizowanie i prowadzenie poradnictwa rodzinnego skierowanego do rodzin z problemami opiekuńczo-wychowawczymi

Głównym celem zadania jest wsparcie rodzin w sytuacjach kryzysowych poprzez organizowanie i prowadzenie poradnictwa rodzinnego skierowanego do rodzin z problemami opiekuńczo-wychowawczymi.

Projekt adresowany jest do rodzin przeżywających trudności opiekuńczo – wychowawcze.

Planowane zadanie obejmuje następujące formy wsparcia: poradnictwo prawne i psychologiczno-pedagogiczne, grupy psychoedukacyjno-wsparciowe, grupę samopomocową, mediacje rodzinne, wykłady otwarte dla rodziców i specjalistów pracujących z rodzinami

Zadanie realizowane będzie do 30.11.2018 r.

Wzmocnienie aktywności społecznej i obywatelskiej rodzin w kryzysie rozstania

Celem głównym projektu jest zwiększenie samodzielności i aktywności społecznej rodzin w kryzysie rozstania.

W ramach projektu zaplanowano takie działania jak: prowadzenie mediacji rodzinnych dla rodziców w kryzysie rozstania­, prowadzenie mediacji rodzinnych z bezpośrednim udziałem dzieci­, poradnictwo obywatelskie (konsultacje pedagogiczne, prawne), grupa samopomocowa dla rodziców z rodzin w kryzysie rozstania­, konferencja dla specjalistów pracujących z dziećmi i rodzicami „Sposoby pracy z rodziną w kryzysie rozstania”, wydanie broszury autorstwa rodziców i dzieci.

Odbiorcami projektu są dzieci i ich rodzice w kryzysie rozstania oraz specjaliści pracujący na co dzień z rodzinami i dziećmi – uczestnicy konferencji.

Projekt realizowany będzie w okresie do 30 listopada 2016 r.

 

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>