Byliśmy w Dreźnie

dorro DKSBasd1Na kolejnym – trzecim już, spotkaniu roboczym (13 czerwiec 2016 r.) związanym z przygotowaniem 24. Międzynarodowej Konferencji, byliśmy w Dreźnie. Dokładnie – na terenie Dresden  University of Applied Sciences (Ewangelicka Wyższa Szkoła Pracy Społecznej, Edukacji i Opieki), bowiem właśnie tu 22 października 2016 r. odbywać się będzie ta Konferencja. Jej gospodarzem (co przypominamy) i głównym organizatorem jest DKSB LV Sachse w Dreźnie, zaś współorganizatorami: Dobrovolnické Centrum v Ústí nad Labem i jeleniogórski Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Exif_JPEG_422 Exif_JPEG_422

 

 

 

 

 

 

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele reprezentujący kraje – organizatorów Konferencji oraz tłumacze. Jego program przewidywał omówienie aktualnego stopnia przygotowania Konferencji, jej podstawowe treści i sposób finansowania.

Trochę czasu zajęło nam zdefiniowanie podmiotu, który ma być przedmiotem naszej Konferencji. Imigrant? – Osoba, która przybyła zza granicy do innego kraju w celu osiedlenia się. Emigrant? – Osoba, która opuszcza lub opuściła swój ojczysty kraj w celu osiedlenia się (na stałe lub okresowo) w innym państwie (wychodźca). Uchodźca? – Osoba, która musiała opuścić teren, na którym mieszkała ze względu na zagrożenie życia, zdrowia, bądź wolności, a zagrożenie to jest najczęściej związane z walkami zbrojnymi, klęskami żywiołowymi, prześladowaniami religijnymi bądź z powodu rasy lub przekonań politycznych. W prawie międzynarodowym termin uchodźca definiowany jest przez Konwencję Dotyczącą Statusu Uchodźców z 1951 (Konwencję Genewską z 1951). Jest to osoba, która przebywa poza krajem swego pochodzenia i posiada uzasadnioną obawę przed prześladowaniem w tym kraju ze względu na rasę, religię, narodowość, poglądy polityczne lub przynależność do określonej grupy społecznej. Obcy? – Ktoś nie należący do danej grupy; kosmita; pochodzący z innych miejsc niż te nam znane; wnoszący nowe jakości i informacje, wcześniej nieznane danej jednostce czy w danym społeczeństwie; nienależący do jakiegoś kręgu; taki, o którym niewiele wiadomo; niewłaściwy w danym miejscu; ktoś kto znajduje się w nieznanym miejscu czy wśród ludzi, którzy go nie znają. Uciekinierka/Uciekinier? Ten, kto ucieka lub uciekł z jakiegoś miejsca, zwykle z takiego, w którym przebywał przymusowo. Słowo to posiada 31 synonimów m.in.: zbieg, uchodźca, azylant, dezerter, tułacz, wychodźca, imigrant emigrant, banita, deportowany, ekspatriant, przesiedleniec, repatriant, wygnaniec, wysiedleniec, wysiedlony, zesłaniec, zesłany…

Exif_JPEG_422 Exif_JPEG_422

Okazuje się, że osoby, które są w kręgu naszego zainteresowania w jakiś tam sposób można zdefiniować każdym z powyższych określeń, ale najbliższe jest nam określenie „emigrant” z cechami „uchodźcy” i w aspekcie „migracji” rozumianej, jako wędrówka ludności mająca na celu zmianę miejsca pobytu, jako całkowicie naturalne zjawisko występujące we wszystkich czasach, którego nasilenie może nastąpić m.in. z przyczyn złej sytuacji gospodarczej w miejscu zamieszkania (migracje ekonomiczne) lub sytuacji politycznej nie odpowiadającej migrującym (migracje polityczne). To pozwoliło nam na nowo określić temat Konferencji. Spośród czterech zgłoszonych propozycji wybraliśmy taką: Migracja jako szansaPraca z dziećmi i ich rodzinami, w Saksonii, regionie Ústí nad Labem i Województwie Dolnośląskim. Temu podporządkowany ma być cały program Konferencji, na który maja się złożyć: do godz. 10:00 przyjazd uczestników; dziesięciominutowe powitanie (otwarcie); zasadniczy referat wprowadzający (przygotowuje strona niemiecka) – 10:10 – 11:00; dwudziestominutowe wystąpienia przedstawicieli TKOPD, D.C (Czechy) i DKSB (Niemcy) dotyczące tego jak migranci mogą nas zainteresować – nasze spojrzenie na ich rodziny – 11:00 – 12:45; przerwa obiadowa i wspólna fotografia – 12:45 – 13:00; w godz. 14:15 – 16:15 dwa warsztaty, których prowadzący sami określą czas na przerwę kawową, podczas których dokonana zostanie wymiana doświadczeń z zakresu pracy z rodzinami migrantów, ze szczególnym zwróceniem uwagi na ich dzieci, a także podsumują ich rezultaty na sesji plenarnej – maże się to stać podstawą do wypracowania określonego stanowiska Konferencji – 16:15 – 16:30 (czas jej zakończenia).

Exif_JPEG_422 Exif_JPEG_422

Do ustalenia (sprecyzowania) pozostało: dokładny temat zasadniczego referatu wprowadzającego i kto go wygłosi; tematy wystąpień prezentujące sytuację w Polsce Czechach i Niemczech i ich referentów – należy to uczynić i przekazać stronie niemieckiej do 8 sierpnia 2016 r. To samo dotyczy prowadzących poszczególne warsztaty i ich tematycznych granic. Do tego samego terminu należy przekazać logo współorganizatorów Konferencji, dane sponsorów i statystyczne dotyczące emigrantów w danym kraju – będą one eksponowane w foyer Konferencji. Tu też będą przygotowane stoliki (stanowiska) do wyłożenia materiałów eksponujących poszczególne podmioty – organizatorów Konferencji oraz współuczestniczących. To bardzo ważne, bowiem jednym z rezultatów Konferencji winno być nawiązanie współpracy międzynarodowej przez organizacje, które statutowo zajmują się czy też działają na rzecz emigrantów.

Następne i zarazem ostatnie spotkanie związane z przygotowaniem Konferencji odbędzie się w Löbau (Niemcy) w dniu 7 września 2016 r.. Jego czas i przebieg ustali strona niemiecka i powiadomi o tym pozostałych współorganizatorów. A z tego co już ustalono warto przypomnieć, że wpisowe polskich uczestników Konferencji wynosi 10 Euro, i że mamy zarezerwowanych nie mniej niż 15 miejsc dla uczestników. Zachęcamy do zgłaszania uczestnictwa u Przewodniczącej TKOPD.

 

 

 

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>