Kolejne – trzecie już spotkanie robocze związane z przygotowaniem 24. Międzynarodowej Konferencji tym razem odbędzie się w Dreźnie – mieście siedzibie DKSB LV Sachse – gospodarza i głównego organizatora tej Konferencji. Współorganizatorami są Dobrovolnické Centrum v Ústí nad Labem i jeleniogórski Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka, a jej zasadniczy temat to: Praca z uchodźcami – dziećmi i młodzieżą oraz ich rodzinami, w Saksonii, regionie Ústí nad Labem i Województwie Dolnośląskim.
Konferencja wcześniej planowana na dzień 5 listopada 2016 r. ostatecznie odbędzie się 22 października 2016 r. na terenie Dresden University of Applied Sciences (Hochschule für Technik und Wirtschaft Dresden) – uczelni, która została założona w roku 1992, i która jest drugą co do wielkości policealną instytucją edukacyjną w Dreźnie – stolicy Saksonii.
W foyer Konferencji mają znaleźć się plansze trzech krajów – organizatorów Konferencji, prezentujące liczby i interesujące fakty związane z sytuacją uchodźców. Konferencję ma rozpocząć merytoryczny, teoretyczny, na wysokim poziomie naukowym, z uwzględnieniem aspektów psychologicznych, wykład omawiający obawy uchodźców, ich przeżycia w drodze do kraju docelowego, obawy środowisk, w których się oni pojawiają (mają pojawić), algorytm postępowania z uchodźcami i ich otoczeniem. Uwzględnione w nim mają być też motywacje emigrantów, co sobą stanowią i co reprezentują, a także co mogą wnieść do życie kraju docelowego w sensie demograficznym i gospodarczym oraz jakie mają szanse na prawidłową asymilację i integrację. Swego rodzaju uzupełnieniem powyższego wykładu mają być wystąpienia przedstawicieli każdego z trzech krajów – organizatorów Konferencji. W nich, nie zapominając, że naszym podstawowym podmiotem działania jest rodzina z dzieckiem/dziećmi, mają być przedstawione praktyczne aspekty spraw uchodźców występujące w danym kraju/regionie; dlaczego boimy się ludzi innych kultur; czego boją się oni; na ile jesteśmy – potrafimy być, tolerancyjni, czy jesteśmy w stanie wczuć się w ich sytuację; jaka szansa na integracje jest w naszych poszczególnych krajach – wymiana doświadczeń, jak i czy może się ona udać.
W godzinach popołudniowych przewidywana jest pracę w dwóch grupach roboczych. Pierwsza z nich ma przedyskutować sprawę zmniejszania obaw uchodźców i grup ich nowego społecznego funkcjonowania w zastanym środowisku oraz przeciwdziałanie przez odpowiednich fachowców negatywnym zjawiskom związanym z procesem integracji i wskazanie na to jak się pracuje z ludźmi po traumatycznych przejściach. Druga grupa na spróbować udzielić odpowiedzi na pytanie, co nasze organizacje są w stanie zrobić/robią, by zmniejszyć obawy uchodźców i ludzi kraju ich goszczącego. Wskazane tu jest by strona Polska wyjaśniła rodowód obaw przed uchodźcami – na ile jest to zjawisko kulturowe, trwałe, a na ile ideologiczne związane z aktualną partią polityczną tworzącą rząd w naszym Kraju.
Wracając do najbliższego spotkania roboczego, wszystko wskazuje na to, że odbędzie się ono na terenie wskazanej wyżej uczelni, ale nie jak wcześniej planowano 26 maja, lecz 13 czerwca 2016 r. w godz. 9:30 – 13:00. W spotkaniu poza osobami reprezentującymi kraje – organizatorów Konferencji, ma też wziąć udział przedstawiciel przedmiotowej uczelni. Szczegółowy program spotkania jest jeszcze ustalany. Kiedy go otrzymamy zaraz Wam go zaprezentujemy.