Nowe przepisy, które mają wejść w życie od 1 stycznia 2018 r. dotyczą też wiele rodzin.
Uszczelnienie 500+ Osoby, które nie spełniały wymagań otrzymywania szukały luk w prawie i sposobów na ich obejście. Zmiany, które wejdą w życie od stycznia 2018 r. mają ukrócić takie procedery. Ma to przede wszystkim dotyczyć osób samotnie wychowujących dziecko, a raczej tych, które dzięki zaświadczeniu o samotnym rodzicielstwie chcą pobierać pieniądze. Np. pory, które nie są małżeństwem, ale mają razem dziecko, decydowały się na składanie deklaracji o samodzielnym wychowywaniu dziecka, aby zarobki drugiego rodzica nie były wliczane do dochodu. Teraz, aby udowodnić, że faktycznie sami wychowujemy dziecko, potrzebne będzie zaświadczenie o ustaleniu alimentów od drugiego rodzica.
Karta Dużej Rodziny Dotychczas jednak z profitów wynikających z posiadania kart mogli korzystać jedynie ci rodzice, którzy wychowują co najmniej trójkę dzieci, w wieku do 18. lub 25. lat (jeśli dziecko wciąż się uczy). Zmiany w przepisach mają sprawić, że z Karty będą mogli korzystać wszyscy rodzice, posiadający 3 lub więcej dzieci, bez względu na ich wiek. Dodatkowo od stycznia dostępna ma być aplikacja na urządzenia mobilne, która wyprze konieczność nieustannego noszenia przy sobie karty. Też od nowego roku wnioski o wydanie Karty Dużej Rodziny będzie można składać przez internet.
Składki… Do tej pory wszyscy, którzy prowadzą swój biznes, musieli co miesiąc wpłacać składki na kilka kont ZUS-u. Od 1 stycznia 2018 r. sumę wszystkich składek przelewać będziemy na jedno konto. To w gestii ZUS-u leżeć będzie rozdzielenie pieniędzy na poszczególne składki. Do tej pory to przedsiębiorcy wybierali, które składki chcą opłacić. Kiedy przelewy będą należały do obowiązku ZUS-u, będzie on w pierwszej kolejność pokrywał zaległe, niezapłacone wcześniej należności. W praktyce może to oznaczać, że niektórzy mogą nie otrzymywać zasiłków, takich jak np. macierzyński.
Ustawa żłobkowa 1 stycznia 2018 r. wchodzi w życie znowelizowana ustawa żłobkowa. Dzięki niej, dzieci poniżej 3. roku życia mają łatwiej dostawać się do placówki dziennej opieki. Oprócz żłobków, opiekę nad najmłodszymi będą też oferować kluby dziecięce, których zakładanie ma być w świetle nowych przepisów dużo prostsze. Od żłobka będzie go różniło to, że liczba dzieci w klubie nie może przekraczać 30. Zmiany prawne mają dotyczyć także lokali, w których żłobki mają być zakładane. Musi w nim być przynajmniej jedno pomieszczenie przeznaczone na dzienny pobyt dzieci oraz jedno, w którym maluchy mogłyby odpoczywać. Zmiany dotyczące lokali mają sprawić, że do jednego żłobka będzie mogło być przyjmowanych więcej dzieci. Ma to zlikwidować obecny problem dotyczący braku miejsc w tego typu placówkach.