Jak pomóc dziecku krzywdzonemu?

asd1 Jak pomóc dziecku krzywdzonemu w różnych sytuacjach i jak zgodnie z prawem doprowadzić do umieszczenia go z dala od oprawcy, gdy po badaniu lekarskim ma się pewność, że dziecko było naprawdę krzywdzone, zarówno fizycznie, jak i psychiczne? To były jedne z głównych tematów piątkowej konferencji, która odbyła się 12.10.2018 w sali konferencyjnej Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej na Zabobrzu.

IMG_20181012_101205

Wśród zaproszonych gości byli kuratorzy, policjanci, pedagodzy, psycholodzy, prawnicy, a nawet prezes sądu. Otwarcie rozmawiano na temat przemocy w stosunku do dzieci poruszając różne aspekty i problemy. Wygłaszane prelekcje dotykały również tak delikatnych tematów jak przemoc seksualna oraz ewidentne zaniedbania, gdy rodzice nadużywają alkoholu i nie są w stanie kontrolować swoich emocji, a tym bardziej wychowywać własne dzieci.

IMG_20181012_101312 IMG_20181012_101542

- Niestety często otrzymujemy sygnały, że w przypadku dzieci krzywdzonych nauczyciele i wychowawcy w placówkach edukacyjnych nie bardzo wiedzą jak im pomóc, jak interweniować w takich sytuacjach i gdzie kierować się po fachową pomoc, żeby jednocześnie nikogo nie skrzywdzić. Dziś mamy tu przedstawicieli prawie wszystkich instytucji, które w konkretny sposób pomagają dzieciom, więc wymiana doświadczeń jest bardzo ważna, to także okazja poszerzenia swojej wiedzy w tym temacie – podkreśliła Krystyna Demkowicz, przewodnicząca Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Jeleniej Górze.

Także bardzo istotny i zarazem kłopotliwy problem pozostawiania zdrowych dzieci, które doznały krzywdy, w szpitalu na oddziałach z powodu braku innych możliwości, poruszyła Anna Sinica Prezes Stowarzyszenia Pomocy Chorym Dzieciom przy Oddziale Psychiatrycznym.

- Każdy przypadek jest inny. Pytań i wątpliwości powstaje więc często sporo, ale ważne, że są ludzie, którym na sercu leży dobro każdego dziecka i potrafią o to walczyć – oświadczyła z przekonaniem Pani prezes.

Organizatorem konferencji były Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka, Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej oraz Stowarzyszenie Pomocy Chorym Dzieciom przy Oddziale Pediatrycznym.

Opublikowano: niedziela, 14, październik 2018 20:43

portalik24.pl

Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>